اقتصادی

چینی‌ها در خودروسازی روی دست تسلا زدند!

به‌گزارش رویترز، شرکت BYD، غول خودروهای برقی چینی، اعلام کرد مجوز آزمایش مشروط برای رانندگی خودکار سطح ۳ را در جاده‌های پرسرعت دریافت کرده است.

بیشتر بخوانید:

این شاسی بلند نظر شما را نسبت به چینی‌ها عوض می‌کند/ عکس

فناوری خودران چندین سطح دارد و درحال‌حاضر اکثر شرکت‌ها مشغول استفاده از سطح ۲ هستند. در پایین‌ترین سطح (سطح یک) وسیله‌ی نقلیه یک واحد سیستم خودکار برای کمک به راننده دارد و راننده‌ی انسانی اجزای رانندگی را کنترل می‌کند.

سطح ۲ به‌معنای سیستم‌های پیشرفته‌ی کمک‌راننده یا ADAS است. خودرو می‌تواند هم فرمان و هم شتاب یا کاهش سرعت را کنترل کند. در سطح ۲ که اکنون خودروهای تسلا در این سطح هستند، به انسان هوشیار روی صندلی خودرو برای دراختیار گرفتن کنترل خودرو نیاز است.

وسایل نقلیه‌ی سطح ۳ قابلیت «تشخیص محیط» دارند و می‌توانند تصمیماتی مانند سبقت از خودرو بگیرند؛ اما آن‌ها هنوز به راننده‌ی هوشیار و آماده‌ی کنترل نیاز دارند. این همان سطحی است که BYD مجوز آن را در چین گرفته است.

چینی‌ها در خودروسازی روی دست تسلا زدند!

تفاوت اصلی بین سطح ۳ و سطح ۴ مداخله‌ی وسایل نقلیه درصورت بروز مشکل یا نقص سیستم است. خودروهای سطح ۴ معمولاً به تعامل انسانی نیازی ندارند؛ اما هنوز گزینه‌ی کنترل دستی موجود است.

سطح ۵ اتوماسیون کامل است و هیچ نیازی به توجه انسان ندارد. این خودروها حتی فرمان یا پدال ترمز یا گاز ندارند.

در اوایل ماه دسامبر (آذر)، گروه BMW اعلام کرد که مجوز تست سطح ۳ خودران در جاده‌های پرسرعت شانگهای را دریافت کرده است؛ درحالی‌که مرسدس بنز اعلام کرد که آزمایش سطح ۳ را در بزرگراه‌های تعیین‌شده در سال جاری انجام خواهد داد.

IM Motors، شرکت خودروسازی چینی، اعلام کرده است که برای آزمایش خودروهای سطح ۳ به وزارت صنعت چین درخواست داده است.

227227

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا