سیاسی

پزشکیان و روحانی رکورد زدند /احمدی نژاد به در بسته خورد /کدام روسای جمهور سابقه پارلمانی داشتند؟ +جدول

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بالاخره سرنوشت نهمین رئیس جمهور ایران هم مشخص شد و مسعود پزشکیان، وزیر بهداشت دولت اصلاحات و نماینده ادوار مجلس توانست در انتخابات با مشارکت نزدیک به ۵۰ درصد راهی پاستور شود. به همین بهانه، سابقه پارلمانی روسای جمهور ایران را بررسی کرده ایم.

حضور ۵ رئیس جمهور ایران در مجلس

نظام جمهوری اسلامی ایران تا به امروز چهارده انتخابات ریاست جمهوری و ۹ رئیس جمهور را به خود دیده است، اولین رئیس جمهور ایران ابوالحسن بنی‌صدر که پس از عزل او توسط مجلس، محمدعلی رجایی، نماینده مجلس اول به صندلی ریاست جمهوری رسید. اما با شهادت رجایی، آیت‌الله خامنه‌ای، نماینده مجلس وقت به ریاست جمهوری رسید و ۸ سال سکانداری پاستور به دست ایشان بود.

همچنین آیت الله هاشمی رفسنجانی، سید محمد خاتمی و حسن روحانی از دیگر روسای جمهوری بودند که تجربه حضور در مجلس اول را در کارنامه خود دارند. هاشمی رفسنجانی و روحانی البته در دیگر ادوار مجلس نیز بر صندلی نمایندگی مجلس تکیه زده بودند.

احمدی نژاد پایش به پارلمان نرسید

محمود احمدی‌نژاد که در سال ۷۸ در انتخابات مجلس ثبت نام کرده و مورد حمایت حزب موتلفه و جامعه روحانیت و جبهه پیروان خط امام و رهبری قرار گرفت، نتوانست رأی مردم را برای حضور در بهارستان به دست بیاورد و در نهایت با کسب ۲۸۰٬۰۴۶ رأی از ۲٬۹۳۱٬۱۱۳ رأی ماخوذه در آن انتخابات، در رتبه ۶۸ قرار گرفت.

روحانی و پزشکیان رکورد زدند

اما در میان سوابق پارلمانی روسای جمهور، مسعود پزشکیان رئیس جمهور منتخب و حسن روحانی، سابقه حضور در ۵ دوره مجلس شورای اسلامی را در کارنامه خود دارند. پس از آن‌ها نیز آیت‌الله هاشمی، با حضور در مجالس اول، دوم و سوم در رتبه بعدی قرار دارد. لازم به ذکر است که آیت الله هاشمی در انتخابات مجلس ششم، نفر سی‌ام در تهران شد و در نهایت از نمایندگی مجلس استعفا داد.

* در جدول زیر سابقه حضور روسای جمهور را در مجلس، مشاهده می کنید؛{اسامی بنی صدر، احمدی نژاد و رئیسی بخاطر نداشتن سابقه پارلمانی نیامده است}

ردیف

اسامی روسای جمهور با سابقه پارلمانی

سابقه پارلمانی

۱

محمدعلی رجایی

مجلس اول

۲

آیت الله خامنه‌ای

مجلس اول

۳

علی اکبر هاشمی رفسنجانی

مجلس اول

مجلس دوم

مجلس سوم

مجلس ششم/استعفا

۴

سید محمد خاتمی

مجلس اول

۵

حسن روحانی

مجلس اول

مجلس دوم

مجلس سوم

مجلس چهارم

مجلس پنجم

۶

مسعود پزشکیان

مجلس هشتم

مجلس نهم

مجلس دهم

مجلس یازدهم

مجلس دوازدهم

۲۷۲۱۵

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا