سیاسی

نمایندگان دیگر به مجلس نروند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،‌ روز سه‌شنبه ۲۶ دی‌ماه ۵۷، پس از انتشار خبر خروج شاه از کشور، امام خمینی طی اطلاعیه‌ای دستوراتی را خطاب به مردم، ارتشیان، بانک‌ها، نمایندگان مجلس، کشاورزان و… صادر کردند. گفتنی است در همان روز خروج شاه از کشور نمایندگان مجلس شورای ملی با ۱۴۹ رای موافق از جمع ۲۰۵ نماینده‌ی حاضر در مجلس به شاپور بختیار برای نخست‌وزیری رای موافق داده بودند. امام در اطلاعیه‌ی یادشده‌ شرکت مردم در راهپیمایی اربعین حسینی را که سه روز بعد یعنی ۲۹ دی‌ماه بود وظیفه‌ای شرعی و ملی خواندند و نمایندگان را از حضور در مجلس برحذر داشتند. متن این اطلاعیه که روز ۲۷ دی ۵۷ در روزنامه‌ی آیندگان منتشر شد به این شرح بود:

اربعین سید مظلومان و سرور شهیدان صلوات‌الله و سلامه علیه رسید و بر ملت رشید و آگاه ما اربعین‌های سودمندی گذشت، ما در این سال‌ها به دنبال بیش از ۵۰ سال… با چه مصیبت‌هایی و بی‌فرهنگی‌های خانمان‌سوزی مواجه بوده‌ایم. سال‌هایی بس تلخ و رنج‌آور در این ۵۰ سال و تلخ‌تر و رنج‌آورتر در این یکی دو سال اخیر که ملت شجاع ما را علیه استبداد و استعمار به حرکت درآورد.

امسال اربعین امام امت در خلال اربعین‌های پیروان و شیعیان آن بزرگ‌مرد اسلام واقع شده و گویی خون شهیدان ما امتداد خون پاک شهیدان کربلاست و اربعین اخیر برادران ما بازتاب اربعین آن دلاور می‌باشد.

خون طاهر به حکومت طاغوتی یزید خاتمه داد و خون پاک اینان سلطنت طاغوتی… را به هم پیچید. اربعین امسال استثنایی و نمونه است. راه‌پیمایی و تظاهرات پرشور در این اربعین وظیفه‌ی شرعی و ملی است.

ملت بزرگ در سراسر ایران با راه‌پیمایی و تظاهرات خود این… نظام… را دفن می‌کند و مخالفت خود را به شورای سلطنت غیرقانونی اعلام می‌نماید و پشتیبانی خود را برای چندین بار از جمهوری اسلامی اعلام می‌کند.

نمایندگان دیگر به مجلس نروند

لازم است توجه ملت دلیر ایران به مطالبی چند جلب نمایم:

۱- از قرار اطلاع مامورین دولت… شب‌ها گندم انبارها و سیلوها را با کامیون می‌برند و می‌خواهند قحطی مصنوعی به وجود آورند. وظیفه‌ی حتمی مردم تهران و شهرستان‌هاست که از این عمل شدیدا جلوگیری کنند و عده‌ای از معتمدین را به نظارت بگمارند که این عمل غیرانسانی دولت را خنثی کنند غفلت از این امر مسئولیت شرعی دارد.

۲- از قرار اطلاع دولت آمریکا در صدد است که اسلحه و مهماتی را که در ایران است و در مقابل نفت به مردم ایران تحمیل کرده است یا به سرقت ببرد – اگر تاکنون نبرده باشد چنان‌چه بعضی از خبرگزاری‌ها افشا کرده‌اند – و یا منفجر کند. بر افسران و درجه‌داران ارتش و سایر نیروهای سه‌گانه است که از آن جلوگیری کنند و بر ملت است که با ارتش در این امر همکاری کنند و نگذارند بیش از این مال ملت را نابود و یا چپاول کنند. افسران محترم بدانند که مسامحه در این امر خیانت به کشور اسلام است.

۳- کشاورزان محترم همت کنند و اقدام برای کشت خصوصا کشت دیمی غفلت نکنند. ممکن است مفسدین قحطی مصنوعی ایجاد کرده و کشور را در مضیقه قرار دهند.

۴- بانک‌های اسلامی به کشاورزان به منظور ادامه‌ی کشاورزی قرض‌الحسنه بدهند و مسلمانان در این امر حیاتی با این بانک‌ها تشریک مساعی نمایند تا جلوی توطئه‌ی شیطانی گرفته شود.

۵- به جمیع بانک‌های خارجی کشور اعلام می‌شود که سپرده‌های… دزدان اموال ملت محروم را که صورت اسامی بعضی از آنان تهیه شده است، از آن ملت است که اینان اختلاس نموده و از کشور خارج کرده‌اند، بانک‌ها این وجوه سپرده‌شده را نباید به آن‌ها تحویل دهند که به زودی مقامات صالحه علیه آنان اقامه‌ی دعوی خواهند کرد.

۶- به وکلای غیرقانونی مجلسین اخطار می‌شود که از رفتن به مجلسین احتراز کنند و در صورت تخلف مورد مواخذه‌ی‌ ملت شریف قرار خواهند گرفت.

۷- از دانشگاهیان محترم انتظار دارم اکنون که دانشگاه‌ها،‌ این دژهای مبارزات دانشجویان فداکار را باز کرده‌اند، به شعارهای ضد رژیم فاسد و تظاهرات علیه دولت غاصب و شاه و علیه شورای غیرقانونی سلطنتی ادامه دهند و استادانی که با دستگاه ظلم و اختناق رابطه دارند یا طرفدار رژیم فاسد هستند، نپذیرند.

۸- به کسانی که در شورای سلطنتی غیرقانونی به عنوان عضویت داخل شده‌اند، اخطار می‌کنم که این عمل غیرقانونی و دخالت آنان در مقدرات کشور جرم است و بی‌درنگ از این شورا کناره‌گیری کنند و در صورت تخلف مسئول پیش‌آمدها هستند.

۹- اعضای شورای انقلاب اسلامی در داخل کشور هستند و به‌زودی معرفی خواهند شد.

از خداوند تعالی خواستارم که با مرحمت واسعه‌ی خود ملت ما را از شر اشرار داخلی و خارجی نجات دهند.

والسلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته

روح‌الله‌الموسوی خمینی

بیشتر بخوانید:

حال و هوای نوفل‌لوشاتو در ۲۶ دی ۱۳۵۷/ واکنش امام خمینی به خبر خروج شاه از کشور چه بود؟

اعضای دولت آینده در نظر گرفته شده‌اند

متن کامل مکالمه‌ی تلفنی محمدرضا شاه و برژینسکی به روایت جیمی کارتر/ برژینسکی: دوست داریم از حمایت بیش‌تر شما از روزنامه‌نگاران اطلاع پیدا کنیم

۲۵۹۵۷

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا