ورزشی

قلعه‌نویی: ۸ سال رئیس جمهور در خدمت تیم ملی بود/بعضی‌ها حسادت دارند و نمی‌خواهند تیم ملی نتیجه بگیرد

  • بلیط هواپیما ارزان
  • اقامتگاه شب
  • آسیاتک
قلعه‌نویی: ۸ سال رئیس جمهور در خدمت تیم ملی بود/بعضی‌ها حسادت دارند و نمی‌خواهند تیم ملی نتیجه بگیرد

امیر قلعه‌نویی در نشست خبری پس از بازی درباره مسائل مختلفی صحبت کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ امیر قلعه‌نویی پس از برتری یک بر صفر تیم ملی فوتبال ایران مقابل هنگ‌کنگ در دومین بازی مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا، اظهار داشت: خوشحالیم سه امتیاز بازی را گرفتیم و بازی خوبی انجام دادیم، ولی این همه موقعیت خراب کردن مربی را به سکته می‌اندازد. ما موقعیت‌های زیادی از دست دادیم و امکان داشت در ۱۰ دقیقه آخر تنبیه هم بشویم. همین که سه امتیاز را گرفتیم و صعود کردیم خیلی خوشحالیم.

وی در ادامه افزود: به هنگ‌کنگ و سرمربی‌اش تبریک می‌گویم که فوتبال خوبی انجام دادند. آنها دنبال پیروزی بودند، ولی ما کمی باتجربه‌تر و حرفه‌ای‌تر بودیم. از شش قدم و دروازه خالی گل نزدن ایراد کار است، ولی جای خوشحالی دارد که بعد از چند وقت کلین‌شیت کردیم. با توجه به بازی هجومی که انجام می‌دهیم، این بار کلین‌شیت کردیم، البته در یکی دو صحنه شانس آوردیم و باید گل می‌خوردیم. همین که سه امتیاز را گرفتیم، صعود کرده و کلین‌شیت کردیم خوشحالم، ولی از اینکه موقعیت از دست می‌دهیم ناراحتم.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در پاسخ به این سؤال که آیا شکست غیرمنتظره ژاپن مقابل عراق تغییری در برنامه‌های تیم ملی در مرحله حذفی ایجاد خواهد کرد یا نه، گفت: طبیعتاً مربیان برای خودشان ترسیم‌هایی دارند، ولی هر طور فکر کنیم در مراحل بعدی به یکی از این دو تیم (ژاپن و کره جنوبی) می‌خوریم، بنابراین فقط دنبال بازی‌های خودمان هستیم که با کیفیت خوب به مراحل بالاتر می‌رویم. ما به اینکه در مرحله حذفی به چه تیمی می‌خوریم فکر می‌کنیم، ولی باید بیشتر و بیشتر به قدرت تاکتیکی خودمان فکر کنیم.

قلعه‌نویی راجع به اشتباهات فردی بازیکنان در جریان بازی و عصبانیت‌هایش خاطر نشان کرد: برخی از بازیکنان آن کیفیتی که باید در هر بازی داشته باشند، نداشتند و منِ مربی چندین سال است با این نوع بازیکنان مشکل دارم. در جاهای دیگر بازیکن کیفیت ۸۰ یا ۷۰ درصدی دارد. شاید دلیل بازی امروز ما به خاطر شکست ژاپن بود یا بازیکنان هنگ‌کنگ را دست‌کم گرفته بودند، نمی‌دانم! با این حال، وقتی تیم موقعیت ایجاد می‌کند یعنی به بلوغ تاکتیکی رسیده است. اگر نصف موقعیت‌ها گل می‌شد، بازی ۴ یا ۵ بر صفر می‌شد، آن وقت طور دیگری سؤال می‌کردید. اینکه تیم ایجاد موقعیت می‌کند و در ساختار دفاعی نسبت به بازی قبل بهتر بوده است، منِ مربی راضی‌ام. از دست دادن موقعیت‌ها ایراد کار است و باید هر بازی را به حکم فینال نگاه کرد. متأسفانه در تیم‌های ایرانی و نوع بازی بازیکنان ایرانی این مشکل وجود دارد.

وی در ادامه با این سؤال روبه‌رو شد که آیا انتخاب کمپ تمرینی الریان قطر که در جام جهانی قطر میزبان تمرینات ایران بود، برای ملی‌پوشان تکراری به نظر نمی‌رسد که سرمربی تیم ملی ایران گفت: بالاخره بازیکنان سال گذشته در این هتل و محل تمرین حضور داشتند و مدیریت هتل نهایت همکاری را چه گذشته و چه الان با تیم ملی داشته است و دارد. به‌عنوان مثال، سالن بدنسازی را تجهیز کرده‌ایم. کنار هتل فروشگاهی وجود دارد که برخی مواقع بازیکنان به آنجا می‌روند و دور می‌زنند! به طور کلی قبول دارم که شاید فضای مجازی از نحوه بازی تیم ملی ناراحت باشد، ولی اگر توپ‌های‌مان گل می‌شد سؤال‌ها تغییر می‌کرد. با تغییر بازیکنان قصد داشتیم آنها را به لحاظ بدنی حفظ کنیم. میلاد محمدی خیلی خوب بازی کرد، رامین رضاییان بهترین بازیکن زمین شد و شهریار مغانلو برای خودش موقعیت ایجاد می‌کرد و از آن چیزی که فکر می‌کردیم، بهتر بازی کرد. ما مترصد این هستیم که بازیکنان را در شرایط خوب بدنی در مرحله حذفی نگه داریم. تنها ایراد ما در بازی امشب این بود که از موقعیت‌های‌مان استفاده نکردیم.

قلعه‌نویی درباره دادن ضربات ایستگاهی و کرنر به هنگ‌کنگ در دقایق پایانی بازی یادآور شد: وقتی یک بر صفر جلو هستید، نتیجه ثبات لازم را ندارد. وقتی موقعیت‌ها گل نمی‌شود به ساختار دفاعی فشار وارد می‌شود. اگر دقت کرده باشید روی ضربات کرنر توپ‌های اول را زدیم. به غیر از یک صحنه که روزبه چشمی توپ را لو داد، فکر نمی‌کنم موقعیتی به حریف داده باشیم. البته اشتباهات را قبول دارم و باید فیلم را بازبینی کنیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان درباره اینکه تیمش در شرایط تحت فشار عملکرد خوبی نداشت، تصریح کرد: تیم ایران در ۱۰ سال گذشته یک مدل بازی می‌کرد و اگر بخواهید در زمان کوتاه نگرش را عوض کنید، هزینه خواهد داشت. اینکه بازی‌ها را تبدیل به هجومی کنید، زمان‌بر است. از بازی با روسیه که تیم ملی را آنالیز کردیم، طول فاصله تیمی ما نزدیک ۳۰ و خُرده‌ای بود، ولی در بازی‌های گذشته نزدیک ۲۵ متر بود که نشان می‌دهد موفق بوده‌ایم. در دقایق پایانی که تیم ملی تحت فشار قرار داشت به علیرضا بیرانوند گفتم از توپ بلند استفاده کند. نوع بازی و مهندسی تمرینات‌مان انجام بازی کوتاه و خارج شدن از پرس است که خوب انجام دادیم. وقتی این همه موقعیت ایجاد می‌کنیم و این همه کرنر می‌زنیم یعنی ساختار تیمی جواب داده است. اگر ۴ بر یک می‌بردیم مدل سؤال‌ها تغییر می‌کرد. باید فیلم بازی را دوباره ببینم.

وی در واکنش به اظهارات سرمربی هنگ‌کنگ که گفته بود تفاوتی میان تیمش و ایران وجود نداشته است، گفت: با احترامی که برای مربی هنگ‌کنگ قائلم ان‌شاء‌الله آمار بیرون می‌آید و تفاوت‌ها مشخص می‌شود. فکر می‌کنم تیم‌شان از نظر مالکیت، موقعیت، شوت‌زنی و … قابل قیاس با ما نباشد. چطور این حرف را زده است؟! نمی‌دانم، ولی برای نظرش احترام قائلم. اگر موقعیت‌ها تبدیل به گل می‌شد، تعداد گل‌ها از دیدارمان در ایران هم بیشتر می‌شد. همانطور رامین رضاییان گفت یک تیم نمی‌تواند همیشه یک مدل بازی کند. ژاپن دو بازی انجام داده و چهار گل خورده است، تیمی که همه ادعا داشتند یک پای فینال است. ما در دو بازی یک گل خوردیم و این همه هجمه وارد شده است. قبول دارم باید ایرادات‌مان را برطرف کنیم. از شما ممنونم که ضعف‌ها را می‌گویید، ولی نباید ساختار دفاعی‌مان را زیر سؤال ببریم. ایجاد تغییر در تیمی که ۱۰ سال یک مدل بازی می‌کرده است، هزینه خواهد داشت. سرمربی هنگ‌کنگ شاید خواسته روحیه تیمش را با این صحبت‌ها بالا ببرد ولی آمارها بیرون بیاید اختلاف‌ها فاحش خواهد بود. در همین بازی اما، کلی ایراد داشتیم و باید آنالیز کنیم. از فردا باید به فکر بازی امارات باشیم.

قلعه‌نویی ادامه داد: امکاناتی در هشت سال گذشته در اختیار تیم ملی بود که باید آنها را قبول کنیم، از رئیس جمهور وقت که در خدمت تیم ملی بود تا هزینه‌های آنچنانی که برای تیم ملی می‌شد. بازیکنان فعلی جوان‌تر بودند، ولی آنقدر انتقاد نمی‌شد. از شماها تعجب می‌کنم و باید کمک کنید. می‌دانید که برخی افراد بُخل و حسادت دارند و نمی‌خواهند تیم ملی نتیجه بگیرد، ولی کسانی که انتقاد می‌کنند همان‌هایی هستند که در هشت سال گذشته انتقاد نمی‌کردند. تیم ملی در دوره‌های قبلی از رئیس جمهور وقت که در اختیارشان بود گرفته تا پول‌های آنچنانی و کمپ‌های آنچنانی در اختیار تیم ملی بود. چرا آن موقع انتقاد نمی‌کردند؟ دو حالت داشته است یا جرأت نداشتند یا بخل و حسادت دارند و می‌خواهند این تیم ملی را بزنند. در گذشته با فلسطین مساوی می‌کردند و می‌گفتند خیلی نتیجه خوبی بود، ولی ما می‌بریم چیزی نمی‌گویند. اردن را در کشورش بردیم، ولی دیدید چقدر انتقاد کردند، اردنی که بازی خودش را برد. وقتی می‌بریم حمله می‌کنند، ولی در هشت سال گذشته گل و بلبل بود و حمله‌ای نمی‌کردند! منِ قلعه‌نویی ایراد دارم ولی بازیکنان زحمت می‌کشند. اعضای کادر فنی‌مان به روز است و علمی کار می‌کنند. کسانی که این رفتارها را می‌کنند، چرا در هشت سال گذشته این کار را نکردند؟! آن وقت که تیم ملی که امکانات داشت و بازیکنان جوان‌تر هم بودند.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید. کد خبر 1862870

  • رضاییان: این بازی تقصیر خودمان بود

  • افسوس سرمربی هنگ کنگ؛ می‌توانستیم از ایران امتیاز بگیریم

  • عکس‌| ذوق‌زدگی فرهاد مجیدی برای درخشش پسرانش!

  • خشم امیر در راهروی ورزشگاه علیه بازیکنانش

  • بهانه های طارمی برای نمایش ضعیف مقابل هنگ کنگ

  • رامین رضاییان بهترین بازیکن میدان شد

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا