ورزشی

قانون عجیب AFC به ضرر تیم‌های ایرانی

  • جاباما
قانون عجیب AFC به ضرر تیم‌های ایرانی

فارس نوشت: کنفدراسیون فوتبال آسیا در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۳ قانونی به نفع تیم‌های عربستان صادر کرد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا قانون جدیدی را در سهمیه لژیونرهای باشگاه‌های قاره در رقابت‌های آسیایی وضع کرد که با نزدیک شدن آغاز مسابقات مرحله گروهی بیش از پیش ضرر این قانون علیه تیم‌های ایرانی احساس می‌شود.

طبق قانون AFC در فصل ۲۰۲۳ لیگ قهرمانان آسیا هر تیمی حق دارد در هر بازی با لژیونرهای خارجی ۵+۱ (۵ خارجی و یک آسیایی) وارد بازی شود. نکته مهمتر این است که هر باشگاهی طبق قانون لیگ کشورش می‌تواند هر چقدر سهمیه بازیکن خارجی داشته باشد به همراه خود به رقابت‌های آسیایی بیاورد.

یعنی عربستانی‌ها که ۸ سهمیه خارجی دارند دیگر مجبور نیستند بازیکنی را از لیست خارجی‌ها خط بزنند. برای مثال النصر هفته آینده سه شنبه با پرسپولیس در تهران بازی دارد. النصر ۸ لژیونر خارجی دارد و می‌تواند با تمام آنها به تهران بیاید. فقط شرط AFC این است که النصر می‌تواند از فرمول ۵+۱ مقابل سرخ پوشان استفاده کند. در بازی‌های بعدی می‌تواند النصر بازیکنان خارجی اش را تغییر دهد و دوباره با فرمول ۵+۱ با بازیکنان جدید وارد زمین بازی شود.

الهلال رقیب آسیایی نساجی و الاتحاد رقیب آسیایی سپاهان هستند و با قانون AFC دیگر نیاز نیست بازیکنی را از لیست خارجی‌های خود خط بزنند و با تمام قوا به میدان خواهند آمد. در هر بازی هم می‌توانند به صورت چرخشی از ۸ بازیکن خارجی خود با فرمول ۵+۱ استفاده کنند.

با قانون استفاده چرخشی AFC از بازیکنان خارجی در مسابقات در صورت مصدومیت ستاره ای باشگاه‌های عربستانی می‌توانند به راحتی جایگزین مناسبی برای ستاره خود پیدا کنند. این قانون کاملا به نفع عربستانی‌ها و به ضرر تیم‌های دیگر است که لیست بازیکنان خارجی شان به ظرفیت کامل نمی‌رسد.

۲۵۱۲۵۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید. کد خبر 1812849

  • اپلیکیشن خبرآنلاین
  • رونالدو چه زمانی برای بازی با پرسپولیس استارت می زند؟

  • عکس‌| خط‌ونشان رونالدو برای پرسپولیسی‌ها در آستانه سفر به ایران

  • قلعه‌نویی: جای استقلال در آسیا خالی است/دوست دارم با آلمان بازی کنیم

  • مسئولان AFC برای راه‌اندازی VAR در راه ایران

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا