علمی و فناوری

قابلیت تازه اپل‌واچ هوش را از سر می‌پراند!

به نظر می‌رسد اپل در حال کار بر روی اضافه کردن الکترودهایی به ساعت هوشمند اپل واچ است تا از این طریق بتواند حرکت ماهیچه‌ها و فعالیت دقیق الکتریکی کاربر در حین تکان دادن انگشتان را شناسایی و ثبت کند.

اپل واچ البته در حال حاضر قادر به تشخیص فعالیت فیزیکی و اخطار دادن زمان تمرین روزانه است. با این حال همچنان می‌توان در پاره‌ای اوقات آن را فریب داد!

اپل واچ ویژگی

با این حال در آینده به کمک این الکترودها اپل واچ می‌تواند تشخیص دهد که چه زمانی صرفا دست خود را تکان می‌دهید و فعالیت فیزیکی واقعی انجام نمی‌دهید!

استفاده از الکترود برای سنجش حرکت عضلات چه محاسنی دارد؟

اختراع جدید ثبت شده توسط اپل، «الکترودهایی برای تشخیص ژست‌های حرکتی» نام دارد. اپل به‌طور خاص بر استفاده از این متد سنجش حرکت تاکید داشته و سایر روش‌ها را در مقایسه با آن ناکارآمد می داند.

بر اساس اطلاعات ثبت شده در این اختراع، حرکات فیزیکی هر فرد مثل نگاه کردن به طرفین، حرکات بدن و سایر حرکات مشابه می‌تواند به عنوان ورودی به سیستم‌های اندازه‌گیری وارد شده و در گذر زمان سنجیده شود. به‌طور خاص، ژست‌های حرکتی دست بیشتر توسط حسگرهای مجاورتی شناسایی می‌شود.

ساعت هوشمند Apple

با این وجود، حسگرهای مجاورت معمولا دامنه محدودی دارند و به‌منظور اندازه‌گیری صحیح حرکت باید در فاصله‌ای نزدیک از منبع قرار گیرند.

اپل همچنین اعلام کرده که برای سنجش حرکت دست می‌توان از یک یا چند دوربین هم بهره برد. با این حال وجود نقاط کور برای دوربین‌ها و نیاز به فناوری‌های پیچیده سخت افزاری و پردازش تصاویر، استفاده از دوربین برای شناسایی حرکات دست را با چالش روبرو می‌کند.

همچنین سایر گجت‌های مثل چوبدستی، کنترلر یا دستکش نیز با وجود این که می‌توانند حرکات عضلات دست را پیش‌بینی کنند، به عنوان دستگاه‌های پوشیدنی محبوبیت چندانی ندارند.

اما این ویژگی جدید اپل واچ باعث خواهد شد که الکترودها تنها از طریق حرکت انگشتان دست فعال شده و به اندازه‌گیری حرکت بپردازند.

ویژگی تشخیص ژست اپل واچ چگونه عمل می‌کند؟

الکترودهای تعبیه شده در اپل واچ قادر به اندازه‌گیری سیگنال‌های EMG خواهند بود. سیگنال‌های EMG در حقیقت فعالیت الکتریکی در اثر کشیدگی یا فشردگی ماهیچه‌ها بوده و الکترودها با اندازه‌گیری آن‌ها می‌توانند نوع و شدت حرکت را پیش‌بینی کنند.

البته اپل واچ همین حالا هم به صورت دست و پا شکسته از قابلیتی مشابه بهره می‌برد. به عنوان مثال در این ساعت هوشمند می‌توان از طریق مشت کردن دست، آلارم دستگاه را متوقف کرد!

با این حال، با تعبیه این الکترودها دور مچ کاربر، دستگاه قادر خواهد بود حتی حرکت انگشتان را هم سنجیده و پایش نماید.

بنابراین در آینده، ساعت هوشمند اپل نیازی به تکان‌های شدید مچ برای ارسال فرامین و ژست‌های حرکتی نخواهد داشت؛ بلکه یک حرکت ساده انگشت شست یا اشاره برای انجام هدفی خاص کافی خواهد بود.

اپل واچ ویژگی

اپل ادعا کرده که برای سنجش این سیگنال‌های EMG چندین ردیف از الکترودها و سیم‌کشی‌های القایی در بند ساعت یا سایر گجت‌های پوشیدنی به کار خواهند رفت.

در این شرایط، سیگنال اندازه‌گیری شده توسط یک یا چند عدد از این الکترودها به عنوان مرجع در نظر گرفته شده و اختلاف بین آن‌ها و سیگنال‌های اندازه‌گیری شده توسط الکترودهای مختلف در هر نقطه نمایانگر سیگنال EMG در نقطه مربوطه خواهد بود.

لازم به ذکر است که این اختراع جدید اپل به نام هفت نفر ثبت شده است. یکی از این مخترعان، دنیل پوداجنی است که پیش‌تر مشغول تحقیق بر روی ساخت یک سیستم ارتباطی شبیه به دنیای Star Trek بوده است.

227227

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا