سیاسی

طعنه سنگین زاکانی به سعید جلیلی؟ /کسانی که سر سفره مردم نشسته‌اند و اقتصاد سایه را شکل داده‌اند بلای جان مردم شده‌اند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، علیرضا زاکانی نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر شنبه – ۲۶ خردادماه – در نشست صمیمی با فعالان حوزه کشاورزی و محیط زیست اظهار داشت: ما باید با نگاه استقلال و توجه به امنیت غذایی به موضوع کشاورزی و دامداری توجه کنیم.
بنا به روایت ایرنا، وی با بیان اینکه امسال سال جهش تولید با مشارکت مردم است، افزود: یکی از بهترین عرصه‌ها برای مشارکت مردم همین عرصه دامداری و کشاورزی است تا آنان جای خود را در زنجیره بدانند و از طریق خرید قراردادی و سفارشی، نگرانی در زمینه خریداری محصول خود نداشته باشند.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه بزرگترین مشکل کشور نبود اطلاعات دقیق از اینکه چه داریم، چه می‌خواهیم و چگونه بهترین تامین نیاز را انجام دهیم، است، عنوان کرد: باید در این زمینه از احصای نیاز مردم شروع کرد تا با بسیج نیروهای کشور به این نیازها پاسخ داده شود و موانع به نفع تولید باید کنار رود.
زاکانی با بیان اینکه تسهیلات به صورت گزینشی داده می‌شود، گفت: کسی دلش بخواهد به یکی پرداخت می‌کند و به دیگری نه. نهاده‌ها هم دست چند نفر مشخص است و با سلطان و سلطان‌چه‌هایی مواجه هستیم که آنان تصمیم می‌گیرند چه چیزی را چه زمانی و به چه میزان بیاورند.
وی خاطرنشان کرد: راهکار جدی و اساسی این است که ما به مردم رجوع کنیم تا شرکت‌های سهامی عام را خود کشاورزان شکل دهند و از ابتدا تا انتهای زنجیره را به مردم بسپاریم.
نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: دولت باید نقش سیاستگذار، ناظر، حامی و تسهیل‌کننده باید داشته باشد نه مجری. خود این شرکت‌ها هم به دولت تعهد دارند که تامین‌کننده باشند و ارز را هم دولت در اختیار این شرکت‌های مشخص قرار دهد.
زاکانی با بیان اینکه گمشده این کشور برنامه‌ریزی و تدبیر درست برای انجام اقدامات است، خاطرنشان کرد: در سال اول دولت خود می‌توانم در موضوع تأمین گوشت و مرغ، تخم مرغ و روغن و شیلات به گونه‌ای عمل کنیم که ۲۰ درصد قیمت کاهش یابد و به سمت ارزان‌سازی حرکت کنیم چرا که در این شرایط هم کشاورز و هم مردم روی پای خود می‌ایستند.
وی گفت: کسانی که سر سفره مردم نشسته‌اند و اقتصاد سایه را شکل داده‌اند بلای جان مردم، کشاورز و دامدار شده‌اند. در حالی که باید موضوع حمایت را با دریافت کارت الکترونیک برطرف کنیم تا علاوه‌بر اینکه خرید تضمین شده است، سود این زنجیره هم به فراخور زحمت هرکدام از حلقه‌های این زنجیره میان آنان تقسیم شود.
نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: در دولت سیزدهم، رئیس‌جمهور شهید ۷ نفر را مأمور کرده بود تا ارزان‌سازی انجام شود اما دولت قبل، تاکید داشت تهران گران اداره شود تا مردم از تهران بروند تا پایتخت خلوت شد اما مردم به حاشیه‌ها رفتند و ضعیف شدند.
زاکانی افزود: آلودگی هوا و ترافیک تهران باقی ماند و گرانی تهران به همه‌جای کشور سرایت کرد. اما تلاش دولت سیزدهم این بود که با ارزان‌سازی تهران این شرایط را به تمامی کشور تعمیم دهد.
وی تصریح کرد: اگر موضوع استقلال و امنیت غذایی در کشور مهم است تا زمینه ثبات در کشور برای تولیدکننده ایجاد شود نیازمند یک برنامه‌ریزی دقیق هستیم که ما در دولت خدمت، این کار را با سپردن امور در این بخش به مردم پیگیری می‌کنیم. ما زنجیره‌ای از خدمات را لازم داریم تا خروجی آن سر سفره مردم دیده شود.
نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری در ادامه ابراز امیدواری کرد که تحولی در دامداری و کشاورزی ایجاد شود و یک گام بلند برای حفظ منابع طبیعی با نگاه به آیندگان بردارد.
زاکانی با بیان اینکه مدیریت باید بدست مردم داده شود، گفت: کسی نمی‌تواند ادعا کند که بدون همکاری مردم و سپردن امور به دست آنان مسائل در بخش کشاورزی و دامداری و محیط زیست را حل کند.
وی با تاکید بر اینکه دولت خدمت برای مردم برنامه‌های جدی دارد تا گام‌های بلندی برای استقلال و خودکفایی در این عرصه بردارد، ابراز امیدواری کرد، این ایده پیشروانه‌ که می‌تواند مشکلات متعدد کشاورزان و دامداران از تضمین خرید تا بیمه و دیگر خواسته‌های آنان را تأمین کند، با شکل‌گیری دولت خدمت رخ دهد.
این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه مشکل دیگر دامداران و کشاورزان را تامین آب عنوان کرد و گفت: تامین منابع و نقدینگی برای پیشبرد کار و تامین بازار از دیگر مشکلات دامداران و کشاورزان است، چون خریدها بدون‌برنامه و بی‌حساب انجام می‌شود، عملا دامداران و کشاورزان در این زمینه متضرر می‌شوند.
زاکانی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات دامداران و کشاورزان، دلالان هستند، اظهار داشت: چندی پیش با بازار سیاه لیمو مواجه شدیم به گونه ای که قیمت این محصول در مغازه‌ها تا ۶۵ هزار تومان رسید و دیدیم از کشاورز ۴ هزار تومان خریداری می‌شود. با کشاورز تفاهم کردیم که چقدر لیمو را بخریم خوب است، گفتند ۱۰ هزار تومان و با هزینه حمل و نقل و عرضه آن، قیمت به ۱۷ هزار تومان کاهش یافت.
وی در ادامه بیان داشت: ما یک اقدام مشترک با جهادکشاورزی آغاز کردیم تا به صورت قراردادی و مشخص از کشاورزان خرید کنیم. لازم است این اقدام برای دامداران و کشاورزان نیز عملی شود تا با آنان هم قرارداد داشته باشیم و دستان دلالان را کوتاه کنیم.
نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: خرید قراردادی می‌تواند در کل کشور توسعه یابد تا از این طریق به اطلاع جامعی از نیازهای کشور دست پیدا کنیم. یکی از مشکلات بزرگ کشور در حوزه کشاورزی و دامداری، فقدان اطلاعات دقیق و به‌روز است که سبب نبود برنامه‌ریزی دقیق برای رفع مشکلات می‌شود.
زاکانی به سفر خود به قم و دیدار با کشاورزان اشاره کرد و گفت: موضوع خرید قراردادی یکی از راهکارهای اصلی برای حل مشکلات کشاورزان است که باید جدی پیگیری شود. وقتی خرید قراردادی انجام شود، واسطه‌ها سراغ کشاورز نمی‌آیند و خیال او هم راحت است که حاصل دست رنجش به خودش می‌رسد نه به دلالان. کسی که مسئول است اگر خود را یک روز جای کشاورز بگذارد متوجه می‌شود که آنان چه مشکلاتی را متحمل می‌شوند.
در پایان این نشست نمایندگانی از حوزه کشاورزی و محیط زیست مطالبات و مشکلات خود را در زمینه کشاورزی و دامدارای بیان کردند.

۲۷۲۷

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا