اجتماعی

روزی چقدر آب بنوشیم؟‌

حداقل روزی ۸ لیوان ،طبق گفته آکادمی ملی علوم، مهندسی و پزشکی ایالات متحده آمریکا، مردان بزرگ سالی که در آب‌وهوای معتدل زندگی می‌کنند، باید روزانه حدود۵/۱۵فنجان مایعات (حدود ۸ لیوان) مصرف کنند و زنان بزرگ سال ساکن در آب‌وهوای معتدل هم روزانه به حدود۵/۱۱فنجان مایعات نیاز دارند. در دوران قاعدگی، بارداری یا شیردهی هم باید مایعات بیشتری بنوشند. البته میزان مصرف آب روزانه بسته به آب‌وهوا و فصل سال متفاوت است.

در نوشیدن آب زیاده روی نکنید

توصیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، این است که در یک ساعت بیش از ۱۳۶۰ گرم یا ۶ فنجان آب ننوشید. نوشیدن بیش از حد آب یا سایر مایعات مانند نوشیدنی‌های ورزشی ممکن است نیاز به رسیدگی پزشکی اورژانسی ایجاد کند، زیرا غلظت نمک خون بسیار پایین می‌آید. با این اتفاق، سطح آب بدن افزایش می‌یابد و سلول‌ها به دلیل تلاش برای تنظیم غلظت الکترولیت‌ها، متورم می‌شوند و برای بدن مشکلاتی پدید می‌آید. آب‌رسانی بیش از اندازه در ورزشکاران استقامتی، مبتلایان به مشکلات کلیوی و کسانی که داروهای خاص مانند داروهای ضدافسردگی و ادرارآور مصرف می‌کنند، بیشتر دیده می‌شود.

تدریجی آب بنوشید

در هوای گرم، پیش از آن که احساس تشنگی کنید، آب بنوشید. اگر بیرون از خانه و در هوای گرم کار می‌کنید، هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یک فنجان آب بنوشید. نوشیدن تدریجی مقدار کمی آب بهتر از آن است که یک‌ باره حجم زیادی آب بنوشید.

بیشتر بخوانید:

خوردن صبحانه در این ساعت دیابت را از شما دور می‌کند/ بهترین زمان برای خوردن ناهار و شام

۴۷۲۳۶

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا