ورزشی

حرف‌های نگران‌کننده سمیعی در مورد آینده استقلال

فرشید سمیعی، عضو جدید هیئت مدیره باشگاه استقلال، امروز در شرایطی که هواداران این تیم در اعتراض به شرایط حاکم در مقابل باشگاه تجمع کرده بودند، پس از خروج از ساختمان باشگاه برای دقایقی در جمع هواداران حضور یافت و به سوالات آنها و خبرنگاران پاسخ داد.

سمیعی در ابتدا در واکنش به صحبت‌های یکی از هواداران استقلال که نسبت به اظهارات علی خطیر اعتراض داشت، گفت: در دنیا فوتبال چطور اداره می‌شود؟ از حق پخش تلویزیونی، تبلیغات، کپی رایت و… که ما نداریم. در نتیجه وقتی مجلس حدود ۷-۸ سال قبل هرگونه هزینه‌کرد در ورزش قهرمانی رد منع کرد، عملا استقلال محل بودجه خود را از دست داد. پس استقلال مثل فولاد، سپاهان و گل‌گهر بودجه‌ای ندارد و مثل برای از تیم‌ها هم نیست که از فلان جا حمایت شود. تنها چیزی که برای استقلال می‌ماند، پیراهنش است که از طریق آن درآمدزایی کند. هزینه روی پیراهن، تامین‌کننده هزینه فوتبالی که روز به روز هزینه آن توسط تیم‌های صنعتی که بودجه آنها را دولت می‌داده، بالا می‌رود، نیست.

او ادامه داد: یک زمانی آقای فتح‌الله‌زاده و آقای اولیایی با پول پیراهن با تیم‌های دیگر رقابت می‌کردند اما امروزه هزینه‌ها به فصلی ۶۰۰-۷۰۰ میلیارد رسیده و نمی‌شود؛ پس باید درآمدزایی کرد. متاسفانه در طول ماه‌های گذشته درآمدزایی صورت نگرفته و اگر من هم امروز در این وضعیت آمده‌ام، مثل یک هوادار هستم. می‌دانم ۱۰ مرداد آخرین فرصت برای تیم است. من هم به هیچ وجه قبول ندارم که استقلال برای قهرمانی بازی نکند؛ استقلال باید برای قهرمانی بازی کند و مدعی باشد. در نتیجه آمده‌ایم که به سراغ منابع مالی برویم و چند بازیکن خوب بگیریم.

سمیعی در واکنش به اینکه برای رفع مشکلات استقلال ده درصد دیگر از سهام را بفروشند، عنوان کرد: من این را امروز در جلسه مطرح کردم و قرار شد مصوبه هیئت مدیره شود و به سازمان پیشنهاد داده شود.

وی در خصوص پرداخت حق پخش به باشگاه‌ها بیان کرد: حق پخش در حال پیگیری است. خود سازمان خصوصی‌سازی حق پخش را پیگیری می‌کند تا به جای اینکه این پول به بخشی از تیم‌ها اختصاص پیدا کند، به شکلی حائل شود که پولی که دولت در کل کشور برای برخی از تیم‌ها هزینه می‌کند، به صداوسیما پرداخت شود و صداوسیما آن را به عنوان حق پخش بین همه تیم‌ها تقسیم‌ کند. این کارها در حال انجام است اما این کارها در بلندمدت صورت می‌گیرد. اما راهکار آنچه باعث نگرانی شما در کوتاه مدت است، این است منابع مالی به تیم تزریق شود و تیم تشکیل شده و وارد مسابقات شود و سپس برنامه‌ها اجرا شود.

عضو هیئت مدیره باشگاه استقلال در واکنش به اینکه این تیم تنها تا ۱۰ مرداد برای بستن تیم فرصت دارد، گفت: می‌دانیم. ۱۰‌ مرداد هم نیست و قبل از این تاریخ قرارداد بازیکنان باید ثبت شود، اما تا ۲۰۰ میلیارد بدهی سال گذشته پرداخت نشود، هیچ قراردادی برای تیم جدید ثبت نخواهد شد.

او سپس با لحنی نسبتا تند در پاسخ به اعتراض هواداران گفت: من هم آمده‌ام کار کنم؛ چه کار کنم؟ کار نکنم؟ الان شما جای من؟ چه کار می‌کنید؟ من گفتم ما یک برنامه کوتاه مدت داریم که باید تا ۱۰ مرداد انجام شود و سپس وارد برنامه بلندمدت می‌شویم.

سمیعی در پاسخ به اینکه مدیرعامل ناکارآمدی برای باشگاه استقلال منصوب شده است، گفت: شما چه شاخصی می‌خواهید برای مدیریت استقلال بگذارید که خطیر نداشته باشد؟ شما یا باید بودجه را به او بدهی و یا باید به او اجازه کار بدهی. اگر بودجه را به او بدهی سریع است اما اگر بخواهی کار کنیم، زمان لازم دارد.

او درباره برنامه‌های کوتاه مدتی که در جلسه هیئت مدیره درباره آن صحبت شد، توضیح داد: جلسه‌ای نداشتیم. فقط صبح جلسه مجمع برگزار شد و در ادامه آن به دنبال این هستند که با چندین اسپانسر صحبت کنند تا با آنهایی که گزینه‌هایی بهتری هستند، بلافاصله قرارداد امضا شود و مبالغ واریز شود. چند نفر و از چند جهت هم پیگیری می‌کنند تا این منابع به سرعت اخذ شود و قرارداد بازیکنان ثبت و پیش‌پرداخت‌ها پرداخت شود.

او درباره قراردادهای نصفه و نیمه اسپانسری استقلال عنوان کرد: قرار شد جلسه هیئت مدیره عصر امروز برگزار شود و ما در جریان قرار بگیریم که چه مقدار مطالبات داریم و چه‌قدر مانده است تا پیگیری کنیم.

سمیعی در واکنش به اینکه قرارداد نکونام و محمدی در باشگاه موجود نیست، گفت: امروز آقایان خودشان هم خبر نداشتند. آقای خطیر قرار شد این موضوع را به حراست وزارت ورزش گزارش کنند و حراست پیگیری کند که قرارداد کجاست. من اطلاع ندارم که قرارداد را آقای کریمی برده است یا خیر.

او درباره استقرار کمیته‌ای در باشگاه‌ها برای بررسی سقف بودجه و استفاده باشگاه‌ها از حواله‌ها و هوادار متمول گفت: من امروز یک سری مسائل را به آقای دکتر پینه فردش درباره درج هزینه‌ها در کدال عرض کردم و قرار شد پیگیری کنند. مسائل خیلی فراتر از چیزی است که شما گفتید.

سمیعی در پایان درباره اعتراض نکونام به شرایط باشگاه گفت: من صحبتی با آقای نکونام نکردم و اطلاع ندارم که مشکل ایشان چیست. در آینده نزدیک با ایشان صحبت خواهیم کرد، اما به هر حال هر کسی که مسئولیت دارد، یک وظیفه دارد و آن هم اینکه از آقای نکونام به شدت حمایت کند.

258 258

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا