سیاسی

جدال مجلس و دولت بر سر شفافیت /ویس کرمی: دلیلی برای پنهان کاری وجود ندارد

مهرداد ویس کرمی درخصوص رد مصوبه «شفافیت قوای سه‌گانه و دستگاه‌های اجرایی» از سوی مجمع تشخیص به خبرگزاری ایلنا گفت: ببینید بنده به همه مراحل طرح شفافیت رای دادم و حتی پس از رای نیاوردن کلیات آن به صورت داوطلبانه از هیات رئیسه مجلس درخواست کردم که آراء بنده در مواقع مورد نیاز منتشر شود و در دسترس مردم قرار گیرد.

مهرداد ویس کرمی، نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس گفت: مجمع تشخیص مصلحت معتقد است که براساس قانون اساسی آیین نامه داخلی‌اش را خودش تصویب می‌کند، الان ما داریم به مجمع تکلیف می‌کنیم که در موضوعات اختلافی فی‌مابین مجلس و شورای نگهبان مذاکرات خود را علنی و به آگاهی مردم برساند، خب این در مغایرت با قانون اساسی است.

وی ادامه داد: به اعتقاد من شفافیت می‌تواند مانع بسیاری از مشکلات شود اما مشکل کشور صرفاً عدم شفافیت نیست. از این رو باید ابتدا کار قبلی را تعیین تکلیف کنیم و سپس به سمت شفافیت سایر قوا و بخش خصوصی برویم. ببینید بنده به همه مراحل طرح شفافیت رای دادم و حتی پس از رای نیاوردن کلیات آن به صورت داوطلبانه از هیات رئیسه مجلس درخواست کردم که آراء بنده در مواقع مورد نیاز منتشر شود و در دسترس مردم قرار گیرد.

مجوز مهم رهبر انقلاب به مجمع تشخیص به روایت آملی لاریجانی /طرح شفافیت قوای سه‌گانه بازهم رد شد

عضو مجمع نمایندگان استان لرستان درباره نظر مجلس درخصوص اصرار بر شفافیت مذاکرات مجمع تشخیص مصلحت نظام، ابراز داشت: بله، این مساله خواست مجلس است؛ لکن مجمع تشخیص مصلحت معتقد است که براساس قانون اساسی آیین نامه داخلی‌اش را خودش تصویب می‌کند، الان ما داریم به مجمع تکلیف می‌کنیم که در موضوعات اختلافی فی‌مابین مجلس و شورای نگهبان مذاکرات خود را علنی و به آگاهی مردم برساند، خب این با مغایرت با قانون اساسی مواجه می‌شود.

وی افزود: مگر اینکه مجمع تشخیص آیین‌نامه خود را با اراده خودش تغییر دهد و اعلام کند که در زمان بررسی موارد اختلافی، مذاکرات را به صورت علنی برگزار کرده و به اطلاع مردم می‌رساند که این هم موضوع ثقیلی است چراکه آیین‌نامه مجمع به تایید رهبر معظم انقلاب رسیده است. البته اگر این اراده وجود داشته باشد امکان اصلاح هم وجود دارد؛ اما این طرح عملا به سنگ بزرگی تبدیل شده که زدن آن سخت شده است.

ویس‌کرمی در پاسخ به این سوال که اصرار بر شفافیت آراء بر آزادی و رأی نمایندگان اثر نمی‌گذارد؟، گفت: میزان شفافیت مجلس از سایر نهادها بیشتر است اما در خصوص بعضی از موضوعات که مدام مورد طعنه قرار می‌گیرد دلیلی برای پنهان کاری وجود ندارد و اساسا مجلس باید بتواند همه چیز خود را به اطلاع مردم برساند.

وی افزود: موافقم که آراء نمایندگان تحت تأثیر قرار می‌گیرد اما این مردم هستند که در پایان ۴ سال باید قضاوت کنند که فرد منتخب چه عملکردی داشته است و برای این امر حتماً باید ادله در اختیار داشته باشند. به نظر من شفافیت رأی نماینده، وی را مجاب می‌کند که دلایل رای خود را حتما به آگاهی مردم برساند و بتواند از رأی خود دفاع کند.

۲۷۲۲۰

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا