سیاسی

تذکر به شورای نگهبان از تریبون نماز جمعه /واکنش امام جمعه یزد به ادعای آرزو کردن در هنگان دیدن شهاب سنگ /درخواست برای توبه کردن افراد بی حجاب

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ائمه جمعه تبریز، رشت، لرستان و سیستان و بلوچستان در خطبه‌های امروز نماز جمعه شرایط فعلی اقتصادی را ناشی از تورم افسار گسیخته دانستند.همچنین امام جمعه لرستان خواستار برخورد با منتخبین مجلس که در عزل و نصب‌ها دخالت می‌کنند، شد. در ادامه قسمتی از اظهارات ائمه جمعه شهرهای مذکور را به نقل از خبرگزاری مهر می‌خوانید:

امام جمعه تبریز: دولت باید نظارت بر بازار را جدی بگیرد

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم، در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تبریز اظهار کرد: تقارن ماه رمضان با عید نوروز به معنی افزایش نیاز مردم به مایحتاج عمومی، خوراک و پوشاک است. بازار شب عید همواره یکی از دغدغه‌های جدی مردم است.

وی ادامه داد: دولت باید نقش حکمرانی اقتصادی خود را به بهترین شکل ایفا کند و نظارت بر بازار را جدی بگیرد چراکه نظارت نقش پیشگیری دارد.

وی با بیان اینکه اصناف باید مراعات حال مردم را کنند، خاطر نشان کرد: بازاریان تبریز عموماً اهل انصاف و مروت هستند، آنچه که مهم است این که روح تعامل و همیاری در جامعه جاری باشد و در ماه رمضان همه ما سفارش به رحم و انصاف شده‌ایم.

وی به نهضت ملی شدن صنعت نفت اشاره کرد و ادامه داد: نهضت ملی نفت در ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ با حضور و فداکاری مردم، رهبریت، همبستگی مقطعی بخشی از نخبگان و خواص جامعه مثل دکتر مصدق و گروه فداییان اسلام به پیروزی رسید.

وی افزود: آیت الله کاشانی در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۳۳۱ در پاسخ به سوال یک خبرنگار از ایشان درباره مذاکرات دکتر مصدق و سفیر آمریکا در مورد نفت ایران سوال کرد، وی در جواب چنین گفت، من هم شنیده‌ام که مذاکراتی درباره نفت در جریان است ولی آنچه می‌گوئیم این است که ما باید پایه‌های اقتصادی خود را طوری بگذاریم که احتیاج به درآمد نفت نداشته باشیم. این سند ثابت می‌کند آیت الله کاشانی نخستین شخصیت تراز اول سیاسی ایران بود که مساله اقتصاد بدون نفت را مطرح کرد و از مسؤولین و برنامه‌ریزان اقتصادی کشور خواست تا برنامه‌های برای اجرای این پیشنهاد طراحی کنند.

امام جمعه خرم آباد: تخلفات انتخاباتی در لرستانی رسیدگی شوند

حجت‌الاسلام سید احمدرضا شاهرخی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه خرم‌آباد در سخنانی با سفارش همگان به رعایت تقوای الهی و با اشاره به مناسبت اول فروردین ۱۴۰۳، اظهار کرد: در این انتخابات بیش از ۲۵ میلیون نفر شرکت کردند، در لرستان هم مشارکت خوبی صورت گرفت، در این انتخابات هم مانند سایر انتخابات گذشته ولی با روش جدیدتری سامانه‌ای تعریف شد تا کسانی که اعتراض دارند در آن سامانه اعتراض خود را ثبت کنند، این اعتراض مستقیماً به شورای نگهبان و ستاد انتخابات مرکزی می‌رسد.

حجت‌الاسلام شاهرخی، بیان داشت: در هفت حوزه انتخابیه اعتراض‌هایی صورت‌گرفته و معترضین لازم است که مدارک و مستندات خود را در آن سامانه بارگذاری کنند، تعیین سلامت یا عدم سلامت، تصمیم به بازشماری آرا در بخشی از صندوق‌ها یا همه صندوق‌ها در اختیار شورای نگهبان و هیئت مرکزی انتخابات در تهران است، آگاهی سیاسی و بصیرت سیاسی و اشراف به قانون انتخابات حکم می‌کند که هر کس مدارکی دارد را در سامانه ثبت کند.

وی با بیان اینکه عده‌ای اعتراض داشته یا دارند که برخی از مسئولان فلان سازمان بر خلاف قانون انتخابات دخالت‌هایی داشته‌اند، یا نسبت به ناظر و مجری اعتراض دارند، همه این موارد را به شورای نگهبان ارائه دهند، گفت: همان‌طور که یک روز قبل از انتخابات هم بازرسان ویژه‌ای از شورای نگهبان آمدند و وارد یکی از حوزه‌های انتخابیه در استان شدند و خودشان بر روند انتخابات نظارت کردند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان در ادامه، افزود: علاوه بر مدارکی که در سامانه‌ها می‌شود بارگذاری کرد، ما انتظار داریم که شورای نگهبان و ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات سخنان شفاهی افراد را هم بشنوند، حتی اگر منجر و تصمیم به بازشماری آرا در حوزه‌های انتخابیه شود، قانون انتخابات هم گویا و شفاف است، در همین خطبه‌ها از شهریورماه همه اینها را تذکر دادیم که افرادی بر صندوق‌ها قرار بگیرند که افکار عمومی نگویند این افراد به فرد خاص یا جناح خاصی تمایل دارند، الان که بعد از انتخابات هستیم، کمیته رصد انتخابات بادقت و بدون مسامحه با این افراد برخورد کند.

حجت‌الاسلام شاهرخی، تأکید کرد: از شوی نگهبان و هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات درخواست می‌کنم که نسبت به هفت حوزه انتخابیه در لرستان بادقت کامل و بدون اغماض و مسامحه بررسی صورت گیرد، هر نتیجه‌ای هم داشت، همه باید آن را بپذیرند.

وی با بیان اینکه منتخبین برای روحانیت و شبکه امامت در استان فرقی ندارد، گفت: کمیته رصد و رسیدگی به تخلفات انتخاباتی هم به وظیفه قانونی خودش عمل کند، کلیپ‌هایی در فضای مجازی پخش می‌شود، اینها بررسی شود، اگر صحیح هستند، کسانی که تخلف کرده‌اند در موردشان اقدام قانونی صورت گیرد، اگر صحیح نیستند، به افکار عمومی توضیح داده شود، سلامت انتخابات بحث مهمی است، هر کسی به‌اندازه یک رأی تخلف کرده باشد باید بر اساس قانون با او برخورد کرد.

منتخبان در عزل و نصب‌ها دخالت نکنند

نماینده ولی‌فقیه در لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه دخالت در عزل و نصب‌ها در برخی از حوزه‌های انتخابیه و عدم ملاحظه پیامدهای چنین دخالت‌هایی و گاهی ناتوانی که در انجام کار که بر عهده یک مسئول به وجود می‌آید و اصرار بر ترکیب خاص یک هیئت اجرایی، بسترهایی را فراهم می‌کند که سبب آسیب‌هایی می‌شود، افزود: این دخالت در عزل و نصب‌ها گاهی در استان به روی برخی افراد بسته می‌شود، اما از طریق وزارتخانه فشار می‌آورند و یک مسئول را از جایی به‌جای دیگر منتقل می‌کنند، گرچه این جابه‌جایی‌ها به حالشان افاقه نکرد؛ اما نشان‌دهنده این است که این شخص هر چه بتواند در جهت ابقاء و ماندگاری خودش انجام می‌دهد.

حجت‌الاسلام شاهرخی، تصریح کرد: باوجوداینکه مقام معظم رهبری این کار را نهی کردند و توصیه کردند که دخالت نکنید و بارها ما اعلام کردیم که در عزل و نصب‌ها برخی‌ها دخالت نکنند، معلوم می‌شود که نیاز به قانون و راه و روش دیگری هست که جلوی این گونه اقدامات را بگیرد، شما مردم وظیفه خود را انجام داده‌اید، اما مجمع نمایندگان فعلی و آینده در هر استانی وظیفه دارند که با همکاری کارگزاران در قوه مجریه و قضائیه برای پیشرفت کلان استان و رفع مشکلات استان تلاش کنند، همگرایی نمایندگان با یکدیگر و بقیه سازمان‌ها و دستگاه‌ها بدون دخالت در غزل و نصب‌ها از نکاتی است که منتخبین دوره دوازدهم باید به آن پایبند باشند، مردم هم نباید از منتخبان خود کارهای فراقانونی بخواهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، بیان داشت: ماه مبارک رمضان فرصتی تا مردم انس با قرآن بیشتری بگیرند و آیه‌های قرآن را در زندگی خود وارد کنند، طرح «مسطورا» از سوی سازمان تبلیغات اسلامی نیازمند این است که همه فعالان قرآنی و نهادهای غیردولتی فعال در امور قرآنی و مؤسسات تبلیغی و فرهنگی و قرآنی با مشارکت و هم‌افزایی عملی کنند.

امام جمعه زاهدان: دولت باید نسبت به شعار مهار تورم و رشد تولید گزارش صادقانه ارائه کند

حجت‌الاسلام مصطفی محامی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته زاهدان با قرائت و شرح فرازی از دعای ۴۴ صحیفه سجادیه به بیان نکاتی پیرامون جایگاه ماه مبارک رمضان و استفاده بهینه از لحظات ارزشمند این ماه پرداخت و گفت: در سال گذشته، ما توسعه ارتباطات بین‌المللی را داشتیم و در معاهده‌های بین‌المللی مثل بریکس و شانگهای عضو شدیم، حضور پر شور مردم در عرصه‌های مختلف از جمله راهپیمایی ۲۲ بهمن و حضور در انتخابات را داشتیم که نشان دهنده وفاداری مردم به انقلاب اسلامی و بصیرت آن‌هاست و همچنین شاهد حضور میلیونی مردم ایران و مسلمانان سایر کشورها در زیارت اربعین حسینی و نیز شاهد فعالیت گسترده دولت در کشور و استان بودیم.

محامی گفت: در سال ۱۴۰۲ دیدار مردم استان با مقام معظم رهبری را داشتیم که تجلی ابراز ارادت و دلدادگی دو جانبه بود و هم مردم به رهبرشان ابراز ارادت داشتند هم رهبر معظم انقلاب نسبت به مردم ابراز محبت علاقه و عطوفت پدرانه داشتند.

وی افزود: از همه اقوام و مذاهب در استان پذیرای زوار پاکستانی اربعین حسینی بودند و نیز شاهد حضور جوانان در عرصه‌های مختلف علمی، فعالیت‌های فرهنگی و گروه‌های جهادی بودیم و نیز نزول باران رحمت الهی و گسیل سیل مهربانی به سوی مردم سیل زده از همه نقاط که تجلی وحدت امت اسلامی بود.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: همه این‌ها افتخار آفرین، غرورآفرین و امیدآفرین است و امیدواریم خداوند متعال به لطف خود نقاط قوت ما را تقویت کند.

وی اظهار کرد: در عرصه بین‌المللی شاهد حمایت دولت‌های اروپایی و خصوصاً آمریکا از جنایات رژیم غاصب صهیونیستی بودیم در حالی که شعار دفاع از حقوق بشر می‌دهند و تأسیس بندر جدید برای کمک به مردم غزه را مطرح می‌کنند اما معلوم نیست که چه نقشه‌هایی در سر دارند چرا که دست از ارسال سلاح و حمایت از نسل کشی اسرائیل بر نمی‌دارند و اجازه باز شدن گذرگاه رفح را نمی‌دهند تا آذوقه به مردم غزه برسد و همواره شعار می‌دهند و البته برخی سران دولت‌های اسلامی هم خیانت کرده و رابطه خود را با دولت اسرائیل حفظ می‌کنند و خدمات از مسیر کشورهای آنها برای اسرائیل فرستاده می‌شود که امت اسلامی باید در این خصوص فکری کرده و تلاش داشته باشند.

محامی بیان کرد: در عرصه بین‌المللی شاهد مبارزه با اسلام و تلاش برای مخالفت با اسلام و قرآن سوزی بودیم که نشان دهنده اوج کینه آن‌ها و هدایت‌گری قرآن است.

وی گفت: در داخل کشور افزایش افسار گسیخته قیمت‌ها را داشتیم و شعار سال تحت عنوان مهار تورم و رشد تولید بود و تورم را مردم احساس می‌کنند اما دولت باید نسبت به شعار مهار تورم و رشد تولید گزارش صادقانه ارائه کند و همه تلاش‌ها باید خود را در سفره مردم نشان دهد.

وی گفت: در استان، علیرغم پروژه‌ها و فعالیت‌های مختلف، کندی پیشرفت را داریم که عوامل مختلفی دارد و همچنین شاهد حملات تروریستی و شهادت فرزندان عزیز ملت بودیم.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: باید مبارزه با مفاسد را در استان داشته باشیم و بستر نقش آفرینی جوانان در عرصه‌های مختلف را فراهم کنیم و این‌ها نیازمند همت مسؤولان و همکاری بیشتر مردم است.

محامی تاکید کرد: مردم منتظر تحقق وعده‌ها و شعارهایی هستند که داده شده از جمله مبارزه با مفاسد و مافیاها و اجرای عدالت همان گونه که فساد چای دبش کشف شد و از دولت و قوه قضائیه جای تشکر دارد اما جای سوال دارد که دستگاه‌های نظارتی سال‌ها کجا بودند که چنین فساد گسترده‌ای شکل بگیرد و بعد مشخص شود که سرانجام پرونده چه شد و خبری از آن نیست و انتظار این است که برخورد با مفاسد قاطع باشد تا برای دیگران هم درس عبرت باشد چرا که ما پرونده‌های مشابه دیگر هم داریم که کشف شده یا اینکه هنوز کشف نشده و در استان و کشور موارد متعدد را مشاهده می‌کنیم که نیازمند برخورد جدی است.

وی گفت: مبارزه با مفاسد و اجرای عدالت از آرمان‌های انقلاب اسلامی است که باید به آن عمل کرده و مردم منتظر تحقق این وعده‌ها و شعارها هستند.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان ابراز امیدواری کرد با تلاش مسؤولان و همکاری بیشتر مردم، شاهد بهبود وضعیت معیشتی مردم باشیم تا کام مردم شیرین و مردم امیدوارتر شوند چرا که امیدآفرینی با عمل صورت می‌گیرد نه با حرف و مسؤولان باید با تلاش بیشتر شیرینی خدمات و تلاش‌هایشان را به مردم نشان دهند و با بهبود وضعیت اقتصاد و معیشت به فکر حاکمیت فرهنگ و ارزش‌های انقلابی و اسلامی در جامعه باشیم.

امام جمعه یزد: آرزو کردن در هنگام دیدن شهاب‌سنگ خرافات است

حجت‌الاسلام سید محمدکاظم مدرسی، امام جمعه بخش مرکزی یزد در خطبه‌های این نمازجمعه با اشاره به آداب روزه‌داری اظهار کرد: یکی از آثار جهل خرافات است و نباید تصور کنیم که فقط در جامعه خود خرافات وجود دارد، خرافات در شرق و غرب دنیا به گونه‌های مختلف همچون آرزو کردن در هنگام دیدن شهاب‌سنگ و یا رمّالی در حال گسترش است.

امام جمعه بخش مرکزی یزد با اشاره به برخی از خرافات‌های موجود در جامعه امروزی عنوان کرد: نحسی ۱۳، ریختن خون بر درب خانه و ماشین، ادعای ارتباط با امام زمان (عج)، ساخت تصاویر جعلی از حضرات معصومین (ع) و … جزو خرافاتی است که وارد زندگی متدّینین شده و همه باید نسبت به این موضوع حساس و بابصیرت باشیم.

نوروز و آداب آن یک سنّت اجتماعی و روش عُقلایی است

مدرسی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه نوروز و آداب آن یک سنت اجتماعی است، اظهار کرد: پایه دین اسلام وحی و عقل است و دین مبین اسلام نه تنها با اینگونه سنّت‌های اجتماعی مخالفتی ندارد، بلکه آن‌ها را جهت‌دهی فرموده و مورد تائید قرار داده است.

وی ادامه داد: این یعنی بسیاری از احکام اسلامی امضائی است و کمتر نسبت به احکام تاسیسی ما برخورد می‌کنیم؛ احکام امضائی یعنی روش عقلا را با اصلاحاتی پذیرفتن مانند مقولات صلح، اجاره، وکالت، بیع، مشارکت و مضاربه و … که به اصطلاح برخی از بزرگان مانند شهید صدر هرگونه عقلا پسندیدند عمل شود و این موردی ندارد و شارع دستورالعملی ندارد که نوروز هم اینگونه و یک روش و سنّت عقلایی است.

مدرسی با تبریک فرا رسیدن نوروز و سال جدید عنوان کرد: در حالی که جهان اسلام گرفتار وحشی‌گری صهیونیست‌ها شده و احدی از سران عرب و جامعه اسلامی به جز ایران و جبهه مقاومت، سخنی بر زبان نیاوردند و حتی سفره غذایی صهیونیست‌ها را تأمین می‌کنند در حالی که مردم غزه از گرسنگی پوست‌شان به تن‌شان چسبیده است ما باید فرا رسیدن سال نو را تبریک بگوییم.

وی با اشاره به سالی که گذشت بیان کرد: در سالی که گذشت تلخی‌ها و شیرینی‌های فراوانی را تجربه کردیم و یکی از شیرینی‌های این سال حضور پرشور مردم در انتخابات و برگزاری انتخابات با امنیت و سلامت کامل بود.

امام جمعه بخش مرکزی یزد با اشاره به مهمترین اتفاقات شیرین سال ۱۴۰۲ گفت: تأمین مسکن و یا زمین مسکونی برای بیش از ۶۰۰ هزار زوج جوان، رکوردزنی در تأمین آب، برق و گاز و عدم قطع آن، کاهش دامنه نوسان ارزی، رشد اشتغال و امنیت مثال‌زدنی جزو افتخارات سال ۱۴۰۲ است.

تورم افسارگسیخته و چالش‌های فرهنگی از مسائل سال ۱۴۰۲ بود

وی با اشاره به کاستی‌های سال ۱۴۰۲ اظهار کرد: عدم نظارت بر کنترل قیمت‌ها در بازار، چالش‌های معیشتی در قشری از مردم، تورم افسارگسیخته در بخش مسکن، کمبود بلیط در طول سال به ویژه در ایام خاص، مباحث فرهنگی و بی‌توجهی به آن و عدم توجه به دستکاران که نمونه آن را می‌توان قانون امر به معروف و نهی از منکر و قانون حجاب نام برد، ولنگاری در فضای مجازی که مهمترین ابزار جنگ فرهنگی دشمن در کنار رسانه‌های بیگانه است را می‌توان به عنوان چالش‌ها و کاستی‌های سال ۱۴۰۲ نام برد.

مدرسی ادامه داد: فردی که تمایل دارد تا بیشتر به اخبار منفی در کشور توجه کند و آن را بزرگنمایی کند، اگر در دورهمی‌ها و هم‌نشینی‌ها بیش از آنکه از نقاط قوت کشور سخن گفته شود به نقاط منفی آن توجه شود، اگر به سخنرانی دیگران و یا افراد زاویه‌دار با نظام اسلامی بیشتر توجه کنیم اما حاضر نباشیم به سخنان رهبر معظم انقلاب و یا بزرگان صادق نظام توجه کنیم و سایر موارد اینچنینی تماماً به موفقیت دشمن در تیراندازی به سوی جامعه ایرانی و در نهایت ایجاد مجروح فرهنگی منجر می‌شود.

امام جمعه بخش مرکزی یزد ضمن تشکر از دست‌اندرکاران استان یزد به دلیل ابلاغ مصوبات شورای فرهنگ عمومی کشور در قالب ۹۶ ماده در راستای کنترل و هنجارسازی وضعیت فرهنگی در ایام نوروز و تقارن آن با ماه مبارک رمضان ادامه داد: مطالباتی از افرادی که مخاطب این قوانین هستند مانند اصناف، اماکن، رستوران‌ها و نیروز انتظامی داریم تا این قوانین به صورت کامل اجرا شوند تا شهری اسلامی در این ایام داشته باشیم و خواستاریم تا از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط نسبت به این موارد کوتاهی صورت نگیرد.

امام جمعه رشت: افرادی که کشف حجاب کردند در ماه رمضان توبه کنند

حجت‌الاسلام رسول فلاحتی در آئین عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته رشت با گرامیداشت ایام ماه مبارک رمضان گفت: ماه مبارک رمضان فرصتی برای افرادی است که از روی غفلت کشف حجاب کرده تا توبه کنند و خدای را از خود راضی کرده و دل مؤمنان را بیش از این به درد نیاورند، از نیروهای نظامی و انتظامی و بسیج انتظار می‌رود تا کنترل فضای ماه مبارک رمضان را در دستور کار قرار داده، به روزه خواران تذکر داده و بر اماکنی که بدون مجوز به بهانه مسافر، حرمت ماه مبارک را نگاه نمی‌دارند نظارت کنند.

وی با اشاره به سالروز رحلت بانوی بزرگ اسلام حضرت خدیجه (س) در هفته پیش رو، گفت: حضرت خدیجه (س) با همراهی و اعطای اموال خود اسلام را یاری و دوشادوش پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) در راه ترویج دین گام برداشتند و خداوند بشارت خانه زمرد در بهشت را به حضرت خدیجه (س) داده بودند.

فلاحتی با بیان اینکه حضرت خدیجه سلام الله هیچ گاه خدمات خود را اعلام نکرده و همه را با خدای بزرگ معامله کرده بودند، افزود: مسؤولان با تاسی از این بانوی بزرگ اسلام بدانند که در ازای خدمات به مردم، واگویه نکرده و انتظار تشکر نداشته باشند، بدانند که باید در مسئولیتی که بر عهده دارند خدمات بی منت انجام دهند.

امام جمعه رشت با اشاره به سالروز تاریخی هجوم مأموران رژیم شاهنشاهی به مدرسه فیضیه گفت: حمله مأموران رژیم ستم شاهی به مدرسه فیضیه قم به خودی خود، در زمره تلخ‌ترین و عبرت انگیزترین وقایع تاریخ معاصر است.

وی با محکومیت کاریکاتور تمسخر کودکان و مادران فلسطینی که نظام سلطه در نشریه‌های خود منتشر کردند، افزود: ایالات متحده آمریکا و رژیم منحوس صهیونیستی با جرم و ظلم در صدد قدرت نمایی در نظام بین المللی است و در این راستا بشریت را لگد مال کرده و انسانیت را از بین بردند.

خطیب جمعه رشت با ابراز تأسف از اینکه در طی چهار ماه بیش از ۳۰ هزار زن و کودک با بمباران‌ها و جنایات رژیم منحوس صهیونیستی به شهادت رسیدند، گفت: رهبران مواجب بگیر برخی کشورهای عربی تنها اگر یک هفته صادرات خود را به رژیم منحوس صهیونیستی کم کنند آنها با مشکل مواجه شده و جولان نمی‌دهند که متأسفانه از این اقدام نیز دریغ می‌کنند.

خطیب جمعه رشت با تبریک به ملت قهرمان و مقاوم یمن مبنی بر ساخت موشکی که با سوخت جامد ١٠ هزار کیلومتر طی یک ساعت دنیا را به تحیر واداشته‌اند، گفت: ملت مقاوم یمن در سایه ایستادگی و درس آموزی از ملت بزرگ ایران اسلامی با وجود مشکلات فراوان خود، در اقدامی تحسین برانگیز دنیا را متحیر کرده‌اند.

۲۷۲۱۱

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا