علمی و فناوری

اینترنت مختل شد/ شرکت زیرساخت واکنش نشان داد/ عکس

در چند ساعت گذشته امروز (اول بهمن ماه) اختلالاتی در شبکه اینترنت کشور به وجود آمده و سرعت اینترنت را به شدت کند کرده است.

علاوه بر گزارش‌های کاربران از افت کیفیت و سرعت اینترنت کشور، رادار آروان نیز نشان می‌داد اختلالی در شبکه اینترنت کشور به وجود آمده و دیتاسنترهای مختلف را با مشکل مواجه کرده است.

اینترنت مختل شد/ شرکت زیرساخت واکنش نشان داد/ عکس

شرکت ارتباطات زیرساخت چند دقیقه قبل وقوع این اختلال را تأیید کرد و در اطلاعیه‌ای از قطعی فیبر نوری بین‌الملل ورودی به ایران در کشور گرجستان خبر داد.

روابط عمومی شرکت زیرساخت در متن این اطلاعیه آورده: «به‌دلیل قطعی فیبر نوری در کشور گرجستان برخی از لینک های بین‌الملل ورودی کشور دچار قطعی شده است.»

در ادامه این اطلاعیه نیز آمده است: با توجه به تمهیدات در نظر گرفته‌شده، بالانس پهنای باند روی سایر مسیرها انجام شده و پیگیری های فنی لازم جهت رفع مشکل در کشور گرجستان در حال انجام است و متعاقباً اطلاع‌رسانی می شود.

تا لحظه نوشتن این خبر اختلالات همچنان وجود دارد و کاربران با کاهش سرعت و افت کیفیت شبکه اینترنت کشور مواجهند.

از آبان ۱۴۰۲ تا امروز (اول بهمن ماه) این سومین مرتبه است که شرکت ارتباطات زیرساخت وقوع اختلال در شبکه اینترنت کشور را قطعی فیبر نوری در خارج از ایران (ارمنستان و گرجستان) عنوان می‌کند.

پیش از این، در روز ۱۲ آبان ۱۴۰۲ شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرده بود «به‌دلیل قطعی فیبرنوری در خاک گرجستان برخی از لینک‌های بین‌الملل ورودی از خاک ارمنستان و ترکیه دچار قطعی شده است.»

هشت روز بعد، یعنی روز شنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۲ نیز بار دیگر اینترنت کشور دچار اختلال شد که شرکت زیرساخت دلیل آن را قطعی فیبر نوری در کشور ارمنستان اعلام کرده بود: «به‌دلیل قطعی فیبر نوری در خارج از کشور، برخی از لینک‌های بین‌الملل ورودی از خاک ارمنستان در ساعت ۱۴:۴۸ دچار قطعی شده است.»

البته قطعی لینک‌های اینترنت بین‌الملل در خاک گرجستان پیش از این هم سابقه داشت و جمعه ۲ تیر ۱۴۰۲ بود که پس از بروز اختلال و قطعی در اینترنت کشور رگولاتوری در اطلاعیه‌ای نوشت: «به گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، امروز (جمعه) رأس ساعت ۱۲:۲۲ برخی از لینک‌های اینترنت بین‌الملل، ورودی از سمت کشور ارمنستان در خاک کشور گرجستان قطع شد.»

  • بیشتر بخوانید:

  • وزیر ارتباطات: در سال ۲۰۲۳ هیچ قطعی سراسری اینترنت نداشتیم

  • اینترنت غزه وصل شد

227227

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا