ورزشی

امیر خودش نخواست در تیم‌ملی باشد!

ریحانه اسکندری: والیبال ایران در سال پیش 1402 از انتخابی المپیک گرفته، تا لیگ ملت ها و قهرمانی آسیا مسیر حساسی پیش رو دارد. بهروز عطایی نیز پیش از پایان سال ۱۴۰۱ لیست خود را اعلام کرد و در این لیست دو اسم دلگرم کننده نیز به چشم می خورد؛ امیر غفور و سید محمد موسوی. با این حال امیر غفور البته مدتی پس از اعلام لیست با نامه ای احساسی از تیم ملی خداحافظی کرد. اتفاقی که علی رغم حضور نفرات آماده در لیست تیم ملی، برای خانواده والیبال سخت بود.

با این احتساب، سید محمد موسوی، علی اصغر مجرد، مسعود غلامی، محمد ولی‌زاده، مهدی جلوه، محراب ملکی سرخی، امیررضا سرلک، محمد فلاح زرچوب، میلاد عبادی‌پور، امیرحسین اسفندیار، محمدجواد معنوی نژاد، مرتضی شریفی، پوریا حسین‌خانزاده، میثم صالحی، شهروز همایونفر منش، مبین نصری، احسان دانش دوست، آرمین افشین‌فر، سلیم چپرلی، اسماعیل مسافر، امین اسماعیل‌نژاد، بردیا سعادت، علی حاجی‌پور، امیر گل‌زاده، محمدطاهر وادی، علی رمضانی، جواد کریمی، محمدرضا حضرت‌پور، آرمان صالحی و محمدرضا موذن اعضای لیست اولیه بهروز عطایی هستند.

تمرینات تیم ملی نیز از ۲۷ فروردین آغاز می شود و ملی پوشان این دوره سخت والیبالی را آغاز می کنند.

در رابطه با، شرایط تیم ملی، خداحافظی امیر غفور و سال پر فراز و نشیب والیبال با مصطفی کارخانه گفتگویی انجام دادیم که در ادامه می خوانید:

غفور خودش نخواست در تیم‌ملی باشد!

نظرتان در مورد لیست تیم ملی و دعوت از با تجربه ها چیست؟ با توجه به این که خداحافظی امیر غفور هم به نوعی شوک محسوب می شد.

در هر صورت آقای بهروز عطایی از آقای امیر غفور برای حضور در تیم ملی دعوت کردند، دو نوبت هم از ایشان دعوت کردند ولی ایشان نیامدند. در هر حالی امیر غفور یکی از ستاره های والیبال ایران است و از سرمایه های والیبال ایران محسوب می شود. این هم تیم ملی هست، تیم ملی ۱۶ یا ۲۰ بازیکن می خواهد که وارد رقابت با هم و وارد رقابت های جهانی شوند. تیم ملی والیبال ما سال بسیار سختی دارد. این تصمیم خود امیر غفور بود که به تیم ملی نیاید و این تصمیم از طرف خودش بود چون بهروز عطایی او را دعوت کرد. تصمیم امیر غفور به نیامدن بود.

والیبال ایران در سال 1402 روزهای شلوغی را در پیش دارد و مهم ترین رقابت ها انتخابی المپیک است. نطرتان در مورد مسیر پیش رو چیست؟

والیبال ما راه پیش دارد، راه پس ندارد. تیم ملی ما باید در تورنومنت های مختلف شرکت کند، در گذشته هم همین طور بوده است و تلاش بر این بوده است که بهترین نتایج کسب شود. همیشه تلاش بر این بوده است که یک تیم ملی فنی با قابلیت های بالا در عرصه مسابقات جهانی داشته باشیم که بتواند در عرصه جهانی برای والیبال کشور ما که همان طور که گفتم راه پیش دارد موفقیت های بزرگی کسب کند. با توجه به زحمت هایی که کشیده شده این طور انتظار می رود. ما هر سال در لیگ ملت ها حاضر شدیم، مسابقات جهانی را داریم. امسال بازی های آسیایی و قهرمانی آسیا را هم داریم. یک مقدار سال فشرده ای برای تیم های ملی است. امیدوارم همه این رقابت ها با دست پر و موفقیت به پایان برسند. نه فقط در یک رده، بلکه هم در جوانان، هم نوجوانان و هم بانوان سال بسیار سختی دارند و امیدواریم موفق باشند. در هر صورت تمام تمرکز فداسیون والیبال و کادر فنی تیم های ملی ما بر این است که نتایج خوبی کسب شود، تعریف بهره وری همین است، اگر فدراسیون خوب داریم باید کادر فنی خوب داشته باشیم، اگر کادر فنی خوب داریم باید بازیکنان خوبی داشته باشیم. این بهره وری باید از سمت و سوی ما وجود داشته باشد. خوب هم هست.

شرایط فدراسیون والیبال را چطور می‌بینید؟

فدراسیون ما بسیار خوب و قوی است. واقعا می توان گفت فدراسیون والیبال بی نظیر است. کارش را بلد است و در کار خودش خبره است. کادر های فنی ما، چه آقای عطایی که با تجربه و کار بلد است، چه آقای مومنی مقدم در جوانان در نوجوانان آقای وکیلی و در تیم ملی زیر ۱۶ سال آقای صادقیانی و همکارانشان باعث شدند ما یک مجموعه بسیار خوبی داشته باشیم و امیدوارم نتایج خوبی بگیریم. می دانم کار سختی داریم اما ما در گذشته شایستگی هایمان را ثابت کردیم. تیم ملی تا قبل از مسابقات ۲ ماه زمان دارد تا آمادگی کسب کند. استارت کار از بیست و هفتم می خورد و ما سرشار از امید بریا روزهای خوب والیبال هستیم.

برخی از کارشناسان با زمان اتمام لیگ برتر مشکل دارند. معقتد هستند لیگ باید بیشتر طول بکشد و به طور کلی پیش از عید تمام شدن لیگ و فینال تک بازی در سان والیبال ما نیست و از آن مهم تر ۴۰ روز وقفه ای که تا تمرینات تیم ملی ایجاد می شود باعث بالا رفتن احتمال آسیب دیدگی بازیکنان و از دست رفتن آمادگی آن ها می شود. نظر شما چیست؟

امسال چون سال سختی است و بازیکنان یک سال ورزشی سخت را پشت می گذارند این ۴۰ روز بد نیست. ببینید ۶ ماه اول سال که همواره بازی های لیگ است و ۶ ماه دوم هم بازی های لیگ است. خب این بازیکن بعضی اوقات به استراحت هم نیاز دارد. اگر بازیکن مدام والیبال بازی کند هم والیبال زده می شود و هم انرژی او گرفته می شود. به نظرم یک جاهایی این مشکل ندارد. امسال که تکلیفش مشخص است، سال بعد هم سال دشواری است. این ۴۰ روز استراحت مشکلی ندارد. از امسال تا خود المپیک برای والیبال ما بسیار دشوار است. باز من هم می گویم که امیدوارم سربلند و با دست پر بیرون بیاییم. میزان آمادگی تیمی ما باید آن قدر بالا باشد که ما سربلند بیرون بیاییم. در سال پیش رو چه لیگ ملت ها، چه انتخابی المپیک، چه قهرمانی آسیا و چه بازی ها آسیایی همه و همه وجود دارند و باید آرزوی سربلندی کرد.

در رقابت های حساسی مثل انتخابی المپیک همه کشورها از تمام تجربه خود استفاده می کنند. به نظر شما بازیکنان جوان ما به این حد از تجربه رسیدند که در این رقابت ها با مشکل رو به رو نشوند؟

جوانان ما همه باتجربه هستند. به همین خاطر هم بهروز عطایی از آقای موسوی دعوت کرده است و این بازیکن هم به تیم ملی می آید. سید محمد موسوی یک بازیکن فوق العاده و تاثیرگذاری است. ما واقعا به این بازیکن ها احتیاج داریم. آقای غفور هم باتجربه بود و می توانست کمک تیم ملی باشد. در هر صورت خودش نخواست. این تصمیم شخصی خودش است و نمی توان خرده گرفت در هر صورت آقای غفور هم بسیار ارزشمند است اما در تیم ملی نخواهد بود. جوانان ما در کنار باتجربه ترها قطعا می توانند نتایج فوق العاده ای کسب کنند. همان طور که همیشه نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

  • عکس | سلنا گومز کنار کریستیانو رونالدو در تهران!

  • ببینید | رقص و شادی دختران ایران پس از صعود به بازی‌های انتخابی المپیک

  • عکس | صحنه‌ای که شاید قهرمانی را از استقلال بگیرد!

۲۵۱۲۵۴

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا