17 فوریه 2020
فوریه 17, 2020

جراحی پولیپ بینی

0 دیدگاه

جراحی پولیپ بینی

جراحی پولیپ بینی : بینی یکی از پیچیده ترین ارگان های بدن می باشد که سلامت آن در حفظ ایمنی بدن تاثیر بسزایی دارد ، لذا بروز هر گونه ایراد و اختلال در عملکرد آن می تواند مکانیزم حیاتی و مهم بینی را تحت الشعاع قرار داده و سلامت فرد را به مخاطره بیاندازد ( جراح پلاستیک )

یکی از اختلالات و اشکالات حادّی که نسبتا شیوع گسترده ای داشته و بسیاری از افراد با آن درگیر هستند ، پولیپ بینی می باشد. این عارضه ، زمانی حادث می شود که مخاط بینی ( فضای پوشاننده داخل بینی ) بیش از حد طبیعی رشد نماید.

لازم به ذکر است که رشد بیش از اندازه مخاط داخلی بینی می تواند ناشی از علل مختلفی باشد که عمده ترین عامل آن مواجهه با مواد حساسیت زا و آلرژن ها می باشد.

این اتفاق نهایتا منتج به تشکیل بافتی اضافه در داخل بینی خواهد شد ، رشد این بافت اضافه درون بینی موجب کاهش فضای داخل حفره بینی شده و مانع عبور جریان هوا می شود ، در نتیجه فرد دچار رفتگی یا انسداد بینی خواهد شد که در اصطلاح پزشکی به آن پولیپ بینی اطلاق می گردد.

ناگفته نماند که پولیپ بینی علاوه بر اشغال فضای داخل بینی ، سینوس ها را هم اشغال نموده و از این رو افزون بر مسدود نمودن بینی به کاهش حس بویایی نیز خواهد انجامید و فرد را با اختلالاتی اعم از سردرد ، خلط در پشت حلق و احساس شار در صورت مواجه خواهد ساخت.

توجه داشته باشید که در صورت التهاب دراز مدت سینوس ها ، پوشش داخلی سینوس ها ورم نموده و به مرور به فرم گوشت اضافی درآمده و سبب انسداد راه تنفسی می گردد.
درمان پولیپ بینی :

اولین راه برای درمان پولیپ بینی ، دارودرمانی می باشد ؛ درمان پولیپ بینی با دارو در موارد مورد استفاده قرار می گیرد که رشد مخاط بینی به تشکیل پولیپ منجر نشده باشد ( البته باید توجه داشت که حتی در صورت عدم تشکیل پولیپ نیز فرد احساس انسداد و احتقان بینی خواهد داشت ) در راستای اصلاح حساسیت یه وجود آمده می توان از درمان دارویی استفاده کرد و نیازی به انجام جراحی پولیپ بینی نمی باشد.

اما چنانچه درمان با دارو با موفقیت همراه نباشد باید از طریق جراحی پولیپ بینی می باشد ، لازم به ذکر است که امروزه رایج ترین روش جهت رفع پولیپ بینی ، جراحی آندوسکوپیک سینوس می باشد و می توان از طریق آن اقدام به درمان نمود.

قطعی ترین راه برای درمان این مشکل ، جراحی پولیپ بینی می باشد که از طریق جراحی آندوسکوپی سینوس ، صورت می پذیرد. شایان ذکر است که انجام همزمان جراحی آندوسکوپی سینوس و پولیپ بینی امکان پذیر است.
عمل جراحی پولیپ بینی :

به منظور انجام این جراحی ، از لنزهای مخصوص و نیز ابزاری خاص به نام آندوسکوپ استفاده می شود ؛ جراح متخصص به کمک این ابزارها اقدام به تراشیدن پولیپ بینی نموده و آن ها را خارج می سازد.