18 ژوئن 2019
ژوئن 18, 2019

جراحی ترمیمی بینی

0 دیدگاه

جراحی ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی بینی از نوع جراحی های بسیار پیچیده و حساس است و برای بازسازی و اصلاح ایراد هایی که در اثر عمل جراحی بینی قبلی به وجود آمده است انجام می شود که در مواردی به علت ایرادات فراوان جراح بینی مجبور است که از بافت های دیگر برای اصلاح موقعیت به وجود آمده استفاده نماید.

چنانچه آسیب های به وجود آمده در جراحی اولیه زیاد باشد جراح بینی در جراحی ثانویه محدودتر خواهدبود.

بهترین جراح بینی به منظور ترمیم بینی می بایست به موقعیت قرار گیری غضروف های درونی بینی و اشکالات ایجاد شده در عمل بینی اولیه توجه نماید.

جراحی ترمیمی بینی

زمان مناسب جراحی ترمیمی بینی
از دیدگاه علمی بافت بینی باید به ثبات نسبی رسیده باشد تا بتواند مورد جراحی مجدد قرار گیرد. بنابراین توصیه می شود به منظور رسیدن به نتیجه رضایت بخش حداقل یک سال پس از جراحی اولیه ، جراحي ترميمي بيني انجام گیرد. زیرا قبل از یک سال هنوز ترمیم زخم های داخل بینی انجام نشده و دستکاری مجدد آن در خونرسانی پوست ایجاد اختلال نموده و در نتیجه ترمیم بینی را مختل خواهد ساخت.

چنانچه جراحي ترميمي بيني پیش از یک سال و قبل از بهبود زخم های ایجاد شده در جراحی قبلی انجام گیرد می تواند عوارض جبران ناپذیری خصوصا در ناحیه پوست بینی ایجاد نماید. در نظر داشته باشید در برخی موارد خاص و با صلاحدید پزشک می توان قبل از پایان یک سال ترمیم بینی عمل شده بدون جراحی را انجام داد.

روش های انجام جراحی ترمیمی بینی
جراحي ترميمي بيني با هر دو روش باز و بسته قابل انجام است.

در صورت جزئی بودن آسیب ها از قبیل سوهان کشیدن بینی بعد از عمل ، رفع برجستگی در نوک بینی ، انحراف بینی و غیره جراحی به روش بسته انجام می شود. اصلاح این موارد با ایجاد بی حسی موضعی در مطب پزشک قابل انجام است.

در صورت وجود اشکالات حاد تر نظیر سر بالا شدن بیش از حد بینی ، فرو رفتگی زیاد در پشت بینی به دلیل برداشتن بیش از اندازه بافت بینی و غیره جراحی به روش باز صورت می گیرد تا جراح تسلط بهتری روی بینی داشته باشد. جهت بر طرف سازی این عیوب ، عمل جراحي ترميمی بيني در اتاق عمل انجام می گیرد.

مشکلاتی که در جراحی ترمیمی بینی برطرف خواهد شد عبارتند از:
در صورتی که در جراحی بینی اولیه ایرادات بینی چون قوز و برآمدگی بینی ، افتادگی نوک بینی ، کجی یا انحراف بینی به طور کامل برطرف نشده باشد در این جراحی قابل اصلاح است.

همچنین در صورتی که بافت بینی بیش از حد برداشته شده باشد و باعث ایجاد فرورفتگی در بینی گردد یا نوک بینی بیش از حد سربالا و اصطلاحا خوکی شده باشد، در عمل بینی ترمیمی اصلاح خواهد شد.

به طور کلی جراحی بینی جزو جراحی های پیچیده محسوب می شود و با هربار تکرار آن نیز پیچیده تر خواهد شد؛ این در حالیست که چنانچه در جراحی بینی اولیه به پوست آسیب وارد شده باشد پیچیدگی آن بسیار زیاد است و نمی توان نتیجه آن را به خوبی حدس زد.

اهمیت انتخاب جراح بینی در جراحی بینی ترمیمی
گاهی ممکن است به دلیل مشکلات پدید آمده جراحی ترمیمی با مشکل مواجه شود و حتی نیاز به برداشتن غضروف از جای دیگر مثل گوش باشد.

خصوصا هنگامی که در قسمت فوقانی حلقه بینی فرورفتگی ایجاد شده باشد حتما نیاز به برداشتن غضروف از جای دیگر می باشد.

جراح بینی باید به نوع بینی فرد نیز توجه کند و درباره نتیجه نهایی با بیمار صحبت کند تا فرد را در داشتن انتظار معقولانه مجاب نماید.

جراح بینی با توجه به ایرادات بینی باید قادر به ارائه راهکاری مناسب برای ترمیم بینی باشد و ایرادات بینی را به حداقل برساند.

جراحی ترمیمی بینی

قبل از جراحی ترمیمی بینی
قبل از عمل ترمیم بینی باید عکسبرداری به طور کامل انجام شود.

زمانی که مشکلات تنفسی ایجاد شده در اثر جراحی بینی اولیه پدید آمده باشند، ممکن است جراح بینی به عکس برداری های سی تی اسکن بینی و سینوس ها و همچنین آندوسکوپی بینی و سینوس ها نیز نیاز داشته باشد تا به تمام مشکلات بینی اشراف پیدا نماید.

در غیر اینصورت تنها عکس برداری های معمولی که از زوایای مختلف از ظاهر بینی گرفته می شود کافیست.

بیهوشی در جراحی ترمیمی بینی
ممکن است در جراحی بینی ترمیمی نیاز به بیهوشی کامل نباشد و تنها با بی حسی موضعی عمل انجام شود.

در شرایطی که مشکلات بینی خفیف و جزئی باشد جراحی با بی حسی موضعی انجام خواهد شد اما زمانی که ایرادات بینی شدید باشد، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار خواهد گرفت.

نکته
شما می توانید با کنترل مصرف دخانیات قبل از جراحی ترمیمی بینی، کمک زیادی به درصد موفقیت جراحی خود نمایید.

هزینه جراحی ترمیمی بینی
هزینه جراحي بيني ترميمي حتی اگر توسط همان جراح بینی قبلی انجام شده باشد به دلیل پیچیدگی های بسیار از جراحی اولیه بیشتر خواهد بود.