اجاق هوشمندی که با دیدن می‌پزد !

آشپزان حرفه‌ای سال‌ها آموزش می‌بینند تا یاد بگیرد دقیقا چگونه مرغ برشته شده و یا کیک پای توت‌فرنگی بپزند. اما راه جدیدی وجود دارد که بدون آموزش به همان نتیجه دست یافت. یک استاراپ در سانفرانسیسکو اجاقی هوشمند به نام June تولید کرده که به طور اتوماتیک غذایی که در آن قرار می‌گیرد را تشخیص می‌دهد و آن را کاملا می‌پزد.

این اجاق که روی میز قرار می‌گیرد آنقدر بزرگ هست که بتوان یک پیتزا یا مرغ درسته را در آن قرار داد. یک صفحه نمایش 5 اینچی، ترازوی دیجیتالی و پردازنده Nvidia دارد. در شیشه‌ای آن عمل‌آوری شده تا داغ نشود و المنت‌های گرم‌کننده داخلی آن از فیبر کربنی ساخته شده و همچنین دارای قابلیت تنظیم وای‌فای را دارد.

اما چیزی که باعث وجه تمایز June با دیگر وسایل خانه را سبب می‌شود، نرم‌افزار و سخت‌افزاری است که توانایی تشخیص غذایش را فراهم می‌کند. داخل آن یک دوربین HD قرار دارد که با الگوریتم‌های هوشمند ماشینی ترکیب می‌شود و ترازوی تعبیه شده در آن نوع غذایی که در آن قرار گرفته و زمان لازم برای پخت را تشخیص می‌دهد. شرکت گفته که در حال حاضر توانایی تشخیص غذاهای رایج مانند گوشت‌ها و نان را دارد اما در آینده دقیق‌تر خواهد شد و پایگاه داده‌اش گسترش می‌یابد. مدیر و موسس شرکت، مت وان هورن، گفت: “در حال حاضر استیک، مرغ، ماهی سفید، ماهی سالمون، بیکن، خمیر کیک، مخلوط براونی، تست و همبرگر را تشخیص می‌دهد.”

به همراه این اجاق یک اپ هم ارائه می‌شود که روی پروسه پخت غذا نظارت دارد و وقتی کار انجام شد و یا نزدیک به انتهای کار باشد، هشدارهایی ارسال می‌کند. از این اپ می‌توان برای کنترل از راه دور نیز استفاده نمود تا دمای اجاق را تغییر داد و یا کاملا آن را خاموش نمود. همچنین تصاویری زنده از دوربین اجاق را پشتیبانی می‌کند تا بتوان بر پروسه پخت از راه دور نظارت داشت. این اپ دستور پخت‌هایی نیز ارائه می‌دهد تا به کاربر برای تصمیم‌گیری در پخت غذا کمک نماید.

در آخر، June دارای یک دماسنج هسته‌ای است تا بتواند دمای درونی آنچه در حال پخت است را مشخص کند درست مانند دماسنج‌های دستی که در استیک و پخت استفاده می‌شود. قیمت این اجاق در زمان پیش‌خرید 1495 دلار است که شرکت اولین سفارش‌ها را در بهار 2016 عرضه می‌کند ولی پس از دهم جولای، قیمتش 2995 دلار خواهد بود.